BetingelserUdskriv sideSitemapNyheder
IPC-A-600 Trainer certificering    ■   Sidst opdateret:    ■   Tænk stort - tænk HYTEK

IPC-A-600 Trainer certificering


På kurset kvalificeres deltagerne til at stå for den interne træning af medarbejdere, der udfører kvalitetskontrol af printkort. Programmet er opbygget efter metoden ”train the trainer”.

På kurset gives en detaljeret gennemgang af kriterierne i IPC-A-600 og det afsluttes med en skriftlig eksamen. De, der består eksamen, bliver ”IPC-A-600 Certified IPC Trainer” og får adgang til instruktionsmateriale til Specialist-uddannelsen.

Bemærk! For at kunne recertificeres som CIT skal man i løbet af certifikatets toårige gyldighedsperiode uddanne minimum ti Specialister fordelt på mindst to hold.


På kurset arbejdes der med teoretisk gennemgang af:
  • Produktklassificering og godkendelseskriterier for printkort
  • Basismaterialets tilstande på overfladen og inde i laminatet
    • f.eks. mæslinger/delaminering
  • Loddestopmaskens dækningsområde og registrering
  • Kriterier for dielektrikummateriale (etchback, voids og resin recession)
  • Krav for gennempletterede huller
    • Kobber pletteringstykkelse
    • Voids og revner
  • Godkendelseskriterier for flex PCB, rigid-flex og metal core printkort
Kurset henvender sig til produktionsingeniører, kvalitetsingeniører, konstruktører og operatører, der skal udvise et dokumenterbart kendskab til instruktion af operatører i henhold til specifikationerne i IPC-A-600.




Pris pr. deltager: 12.400 kr. inkl. en IPC-A-600 standard, online kursusmateriale og forplejning.

Onsdag den 10. maj 2023 - fredag den 12. maj 2023
alle dage fra kl. 9.00 - ca. 16.00.

 
HYTEK®   ■   Sofievej 61   ■   DK-9000 Aalborg   ■   Telefonnr.: +45 9811 7003   ■   hytek@hytekaalborg.dk   ■   SE: 17041584   ■   EAN: 5798000562028